Tomasa Edisona cementa celtnes

Tomasa Edisona cementa celtnes

Izgudrotājs Toamss Edisons ir viens no zināmākajiem ASV personāžiem, kura daudzie panākumi ir saistīti ar Fonogrāfu, elektrisko spuldzīti un citām tehnoloģijām, bet to, ko daudzi nezina ir tas, ka Edisons izmēģināja savu roku arī celtniecības nozarē veidojot uzņemamu, kas nodarbojās ar cementa liešanu un veidošanu.

Edisons jau agrāk bija izveidojis uzņēmumu, kas darbojās ar dažādu minerālu iegūšanu, bet šajos procesos, šis uzņēmums veidoja ļoti lielus krājumus ar pūder-smiltīm, kas savukārt bija ļoti noderīgas cementa ražošanā, un lai gan sākumā viņš šīs smiltis pārdeva pa taisno cementa ražotājiem, vēlāk viņš saprata, ka ir iespējams panākt daudz vairāk un pats uzsāka savu biznesu cementa industrijā.
Edisons jau izsenis bija zināms ar saviem izgudrojumiem, bet darbu pei cementa rūpnīcas viņš arī uzskatīja par inovatīvu, jo jau no bērnības viņam bija uzskats, ka cementu varētu izmantot vairāk ēku būvniecībā mēbeļu ražošanā un citās līdzīgās jomās, un kad šāda iespēja radās Tomass uzsāka savu biznesu ražojot cementu.

Uzņēmums, ko Edisons izveidoja saucās Edisona Portlendas Cementa Kompānija, kas tika nodibināta 1899. gadā, ar mērķi izkonkurēt esošos cementa uzņēmumus. Iesākumā Edisons centās pilnveidot pašu cementa ražošanas rūpniecību, lai tā būtu daudz izdevīgāka, kā citiem uzņēmumiem, un viņš izgudroja daudz efektīvāku cepli, kas bija vairāk kā 150 pēdas garš, atšķirībā no tā laika 40-60 pēdu garajiem cepļiem, kas nespēja konkurēt ar Edisona izgudrojumu. Sākumā Edisona cementa kompānijai gāja grūti un tā sāka licenzēt šo cepļu ražošanu arī citiem līdzīgiem uzņēmumiem, tādā veidā palielinot konkurentu atdevi no kapitāla un iegūstot sev daudzus jaunus spēcīgus konkurentus. Iespējams tas bija viens no iemesliem, kāpēc Edisona Portlendas cementa rūpnīca nespēja nopelnīt naudu, un vienīgais objekts, kas saistītas ar šo rūpnīcu, kas bija veiksmīgs bija Jenkiju stadions, kas tika pilnībā veidots no cementa, un šeit Edisons piegādāja lielāko daļu no materiāliem, kas bija nepieciešami stadiona izveidei.

Edisona uzņēmums centās izveidot arī citus cementa produktus, kā cementa mājas, cementa mēbeles un cementa ierīces, bet tās bija nepraktiskas, grūti izveidojama un kopumā var tikt uzskatītas par izgāšanos. Tāpēc pēc Jenkiju stadiona uzbūves kompānija vēl pāris gadus cīnījās cenšoties nopelnīt, bet pēc tika likvidēta lielās depresijas laikā, jo nespēja konkurēt ar citiem daudz jaunākiem un inovatīvākajiem uzņēmumiem.