Kāpēc celtniecība ir tik dārga?

Kāpēc celtniecība ir tik dārga?

Celtniecības nozare jebkurā ekonomikā ir viena no vispelnošākajām nozarēm un celtniecībā strādājošie uzņēmumi, kā arī uzņēmēji un darbinieki parasti ir vieni no vis-apmaksātākajiem cilvēkiem savā kategorijā. Celtniecība vienmēr ir bijusi un arī vienmēr būs viena no tām nozarēm, kurās cilvēki izvēlas ieguldīt daudz naudu un laiku, jo ikvienam no mums ir vajadzīgs savs mājoklis un arī uzņēmumiem un dažādām valsts iestādēm ir vajadzīgas telpas, kurās veidot uzņēmējdarbību un cita veida darbības. Tieši tāpēc arī augot pasaules ekonomikām arī celtniecības nozare ir viena no tām jomām, kas aprasti piedzīvo vienu no vislielākajām izaugsmēm. Bet tāpēc, ka lielākā daļa izaugsmes notiek tieši no kreditēšanas un kredītu izsniegšanas, tad ir ļoti grūti paredzēt, cik no būvniecības nozares patiesībā ir nepieciešama un cik daudz, savukārt ir izšķērdība. Būvniecībā lielākā peļņa, kā jau jebkurā industrijā nāk tieši no visdārgākajiem objektiem, kurus tad arī izvēlas turīgāki cilvēki un kuri tad arī var atļauties samaksāt lielākas naudas summas. Tāpēc arī būvniecībā vienkāršus darbus parasti veic praktiski jebkurš uzņēmums un par salīdzinoši vienādām samaksām, bet tiešām nopietnus darbus, savukārt, veic tikai daži uzņēmumi, kuri ir izsitušies šajā luksusa tirgū.

Lai varētu kaut ko uzbūvēt ir vajadzīgs gan cilvēku darbaspēks gan arī materiāli un protams zināšanas, jo bez nevienas no šīm lietām nav iesējams uzcelt ne māju ne pirtiņu. Tāpēc, ka cilvēki ir ļoti izvēlīgi tad mēs parasti gribam atšķirties no citiem mūsu vienaudžiem un tāpēc arī ceļot mājas un cita veida būves mēs gribam tās izveidot glītas un neatvairāmas un tāpēc arī rodas šīs papildus izmaksas. Ja mums visiem būtu labi ar parastu mājokli, kas visiem būtu vienāds, tad šāda mājokļa cena laika gaidā samazinātos ļoti strauji un tieši dēļ tā, ka visi celtniecības uzņēmumi būtu pieraduši celt šādu vienādu mājokli tad tā izmaksas arī varētu visai labi samazināt. Tas ir tāpat, kā sākotnēji ar automašīnām, kad visiem bija labi ar viena veida auto, jo pirms tam mēs nebijām redzējuši neko citu. Bet tad, kad automašīnas jau bija pietiekoši lielam cilvēku skaitam, tad visiem pēkšņi vajadzēja citas krāsas, citu izskatu un dažādas citas lietas, kas tieši tavu auto izceltu no citiem. Un tad tieši tas pats notiek celtniecības nozarē, bet tā tam nebūt nevajadzētu būt un noteikti, ka mājokļa uzcelšanai būtu jābūt vismaz uz pusi lētākai, kā tas ir tagad!

Pagātnē ir bijuši dažādi plāni šo celtniecības procesu paātrināt un izveidot vienu māju plānu, lai pēc tam šo procesu varētu pilnveidot, bet līdz šim tas vēl nevienam nav sanācis, un visticamāk, ka arī tuvāko gadu laikā nekas tāds nenotiks un vienīgi tad, kad parādīsies aizvien vairāk roboti un automātika, tad mēs varam sākt domāt par šādu procesu pilnveidošanu, neiesaistot tajā cilvēkus.