Kā kredīti ietekmē īpašumu cenas?

Kā kredīti ietekmē īpašumu cenas?

Nekustamie īpašumi, to pirkšana, pārdošana ir viena no pasaules lielākajām ekonomikas nozarēm, un līdz ar augstajām īpašumu cenām tad arī šī nozare rada lielu procentu no ikvienas valsts ekonomiskās izaugsmes un nodokļu / nodevu struktūras. Īpašumi ir vajadzīgi pilnīgi visiem cilvēkiem, jo jumts virs galvas, siltums un patvērums ir mūsu primārā vajadzība. Bet tas, ka lielākā daļa nekustamo īpašumu tiek pirkti tieši izmantojot kredītus ir radījis situāciju, kad šo īpašumu cenas ir kļuvušas nesamērīgi augstas un radies ir tā sauktais ekonomikas burbulis. Un tieši šāds burbulis tad arī bija pie vainas 2008. gada ekonomikas krīzei, kad strauji saruka īpašumu cenas un liela daļa spekulantu zaudēja savus ieguldījumus.

Lai labāk saprastu, kā kredīts ietekmē īpašumu cenas, un kāpēc tās kāpj mums ir jāiedomājas situācija, kur kredīti nav pieejami un cilvēkiem ir jāpērk mājokļi vai nu sakrājot naudu vai arī kā savādāk to iegūstot. Šādā situācijā īpašumu cenas būs atbilstīgas tam, cik tad cilvēki reāli var atļauties, jo arī pārdevēji nebūs ieinteresēti uzlikt pārāk augstas tās cenas, ja neviens šos īpašumus nebūs spējīgs iegādāties. Bet tad, kad mēs iesaistām kredītus, un cilvēkiem nu ir iespēja aizņemties naudu un to lēnām atmaksāt, šādi darījumi par lielākām cenām būs daudz biežāki. Un, ja jau tā lielākā daļa cilvēku ņem kredītus tad cenu paaugstinājums šo kredītu ņemšanas skaitli tikai palielinās, bet tie, kuriem būs vajadzīgi mājokļi tos tad arī tik un tā iegādāsies. Un tāpēc, ka patērētājiem ņemot kredītu nav šī nauda jāsakrāj, viņi nevar orientēties, cik tad patiesībā liela šī naudas summa ir un cik to būs grūti atmaksāt. Tāpēc arī paceļot īpašumu cenas, tas īpaši neietekmēs pārdoto mājokļu skaitu, un ieguvēji būs gan kreditori gan nekustamo īpašumu pārdevēji, jo abiem izdosies vairāk nopelnīt. Tieši tādā veidā tad arī rodas šis burbulis, kad cenas nemitīgi kāpj un tiek izsniegti aizvien lielāki un lielāki kredīti, lai gan patiesā mājokļa vērtība ir krietni vien zemāka nekā šī uzskrūvētā cena.

Šādas kredītu īpašības protams nav novērojamas tikai nekustamā īpašuma tirgū, bet arī dažādu citu tehnoloģiju sfērās un, jo vairāk tiek izsniegti kredīti, jo vairāk cilvēki tos vēlas. Pat tie paši bēdīgi slavenie fiksie aizdevumi, sākumā bija ļoti labs pakalpojums cilvēkiem, kas nonākuši ārkārtas situācijā, bet pēc tam, jo vairāk cilvēki tos sāka ņemt, jo vairāk to gribēja, un kāpēc gan nē ja šī situācija ir izdevīga visiem, jo iegūst gan pārdevēji kas pārdod dažādas preces, gan kreditori, kas izsniedz šos kredītus un pēc tam saņem procentu, gan paši klienti, kas var aizņemties un pēc tam atdot no nākamās algas.

Kredīts taču nav nekas slikts, bet ja tas tiek nepareizi izmantot tas var radīt dažādas problēmas, un nekustamo īpašumu tirgus ir tikai viens no šādiem piemēriem!