Celtniecības nozare Latvijā

Celtniecības nozare Latvijā

Būvniecības jeb celtniecības nozare Latvijā ir viena no lielākajām ministrijām un tā apgroza līdz pat 2 miljardiem Eiro gadā, bet nozares tīrā peļņa gadā pārsniedz 30 miljonus Eiro. Latvijā ir reģistrēti vairāk kā 6000 būvniecības uzņēmumu, bet lielākā daļa no tiem ir tieši mazie uzņēmumi, kas nodarbina mazāk kā 10 darbiniekus un kuru apgrozījums ir mazāks kā 200 tūkstoši Eiro. Precīzus skaitļus es nepateikšu, bet šis skaitlis it aptuveni 90% no kopējās nozares, kas nozīmē, ka tikai 10% uzņēmumu ir tā saucamie lielie uzņēmumi ar lielāku apgrozījumu un līdz ar to arī lielāku peļņu.

Būvniecības nozare kopumā ir ļoti pakļauta ekonomikas izaugsmei vai pagrimumam un tad, kad notiek strauja ekonomikas izaugsme tad patērētāji vēlas celt dažādus objektus sākot no mājam un beidzot ar rūpnīcām un noliktavām un tāpēc arī pirms krīzes 2007. gadā šī nozare vija ļoti aktīva un nebija grūti tajā dabūt darbu, bet 2008, 2008 un pat vēl 2010. gadi bija visai vāji un daudzi uzņēmumi bankrotēja, no jauna reģistrēto uzņēmumu īpatsvars saruka un kopējais industrijas apgrozījums strauji kritās, jo daudzi projekti tika iesaldēti. Kad notiek ekonomikas izaugsme, tad cilvēki no bankām ņem kredītus un tad ar šiem aizdevumiem arī finansē dažādus celtniecības darbus, un it sevišķi spilgti tas ir novērojams privātmāju celtniecībā, kurā bija strauja izaugsme līdz pat 2007. gadam, bet kā sākās krīze tā būvniecības kritums bija pat 70% apmērā, bet nu jau atkal nozarē ir vērojama izaugsme, jo atkal pilnā sparā norit kreditēšana un cilvēki var saņemt hipotekāros kredītus ar visai labiem nosacījumiem un tas viņiem ļauj iegūt savā īpašumā šīs jaunceltnes un arī nodrošina būvniecības nozares apjomus.

Daudz savādāk ir, piemēram, ar inženierbūvju celtniecību, kur ir nepieciešami speciāli projekti, un šīs būves tiek celtas biznesam. Šajā nozares segmentā kritums bija daudz mazāks un izaugsme arī ir daudz straujāka, jo šādi projekti acīm redzami ir daudz noderīgāki un nav tik stingri atkarīgi no kreditēšanas apjoma, bet pat šeit kopējais kritums sasniedz 40% atzīmi, tomēr tas nevija tik daudz, kā, iepriekš minētie, 70%, kas notika ēku būvniecības segmentā.

Kopumā Latvijā šī industrija nostrādina vidēji nostrādina nedaudz vairāk kā 20 cilvēkus uz vienu uzņēmumu, bet lielākie Latvijas būvniecības uzņēmumi nostrādina par vairāk kā 300 darbiniekus un, ja mēs sarēķinām 6000 vidējo uzņēmumu skaitu ar 20 tad mēs iegūstam vidēji 120 tūkstošus darbinieku, kas tad strādā šajā nozarē un ņemot vērā, ka Latvijā darbspējīgo cilvēku skaits nepārsniedz 1.3 miljonus cilvēku tad šī ir visai nozīmīga ekonomikas daļa. Un tāpēc arī nesen plašsaziņas līdzekļos varējām dzirdēt to, ka valdība grasās noteikt stingrākus standartus, jo būvniecības nozarē līdz pat 45% no algām tiek maksātas aploksnēs un tādā veidā valsts zaudē lielu daļu no saviem ienākumiem. Bet teorētiski, ja jau nodokļi būtu atbilstoši lielākā daļa uzņēmumu maksātu tos, bet tā, kā nodokļi ir pārāk lieli tad arī rodas šī ēnu ekonomika!