Bakmisters Fullers – geodēziskais kupols

Bakmisters Fullers – geodēziskais kupols

Bakminsters Fullers bija zinātnieks, izgudrotājs, domātājs un stāstu stāstītājs, tāpēc ir ļoti grūti mēģināt nodefinēt šo cilvēku ar dažiem vārdiem. Richards Bakminsters Fullers, jeb Bakijs, kā viņš pats sevi dēvēja dzima 1895 gadā, kādā vidusmēra Amerikas ģimenē. Bakijs jau bērnībā parādīja savu talantu inženierzinātnes un dizaina apvienošanā veicot dažādus vienkāršus izgudrojumus un vienmēr cenšoties visu pilnveidot un uzlabot.

Bakijs plašākai pasaulei noteikti ir zināms ar savu geodēzisko kupolu, kas būtībā ir kupols, kas veidots no trijstūriem, un kas kļūst stiprāks, jo tas top lielāks. Bakijs šo kupolu neizgudroja, bet to pilnveidoja un izveidoja dažādus pielietojumus tam. Ģeodēziskais kupols tika lietots dažādu koncertzāļu veidošanā tāpat, kā ASV karavīru patvērumu un daudzu citu projektu veidošanā. Bakijs šo projektu pārņēma no Walthera Bauersfielda, kas cenšoties izveidot planetāriju izveidoja šo struktūru, un saprata, kā tā būs gan labs mārketinga triks gan arī būs ļoti noderīga dažādās lietās.

Bakijs tālāk šos struktūru pilnveidoja ar dažādiem koledžas studentiem un pat ieguva patentu struktūras veidošanai, bet pēc pirmā strādājošā prototipa izveides viņš uzreiz ieguva slavu un viņa celtniecības kompānija sāka būvēt šāda tipa celtnes dažnedažādās vietās, parasti vairāk tieši izskata un dizaina vajadzībām nevis praktiskiem elementiem.

Ģeodēziskais kupols būtībā ir pusaplis, kas veidots no trijstūriem, tādā veidā izmantojot suspensijas spēkus un eliptisko formu. Ja jūs varat iedomāties to, kāpēc upju dambjiem ir ieliektas formas, un kāpēc bundžas ir ieliektas, tad varat saprast, kāpēc šāds kupols bija tiks stiprs, ka tam nevajadzēja nekādus balstus un tas bija spējīgs pats sevi noturēt, bet fakts, ka tas kļūstot lielāks kļūst aizvien stiprāks arī ir fenomenāls, jo trijstūri kļūst proporcionāli mazāki un tādā veidā stiprāk ar dubulto eliptisko formu notur kupolu pašu uz sava svara!